TV/radio schedule – Milwaukee Journal Sentinel

COLLEGE BASKETBALL

5:30 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: Cal Poly vs. Texas Southern in Dayton, Ohio Radio: AM-920

6 p.m.(ESPN2) — NIT: Illinois at Boston U.

7 p.m.(ESPNU) — NIT: Vermont at Georgia

8 p.m.(ESPN2) — NIT: UC Irvine at SMU

8 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: Iowa vs. Tennessee in Dayton, Ohio Radio: AM-920

9 p.m.(ESPNU) — NIT: Louisiana State at San Francisco

MLB SPRING TRANING

Noon (MLB Network) — Orioles at Rays in Sarasota, Fla.

3 p.m. (MLB Network) — Angels at White Sox in Glendale, Ariz.

8:30 p.m. (MLB Network) — Cubs at Rockies in Tucson, Ariz.

NBA

7 p.m.(ESPN) — Pacers at Knicks

9:30 p.m.(ESPN) — Spurs at Lakers

OTHERS

2:30 p.m.(FS1) — UEFA Champions League soccer: Olympiacos at Manchester United

2:30 p.m.(FS2) — UEFA Champions League soccer: Zenit St. Petersburg at Borussia Dortmund

7 p.m.(NBCSN) — NHL: Blues at Blackhawks

THURSDAY

COLLEGE BASKETBALL

11 a.m.(58) — NCAA Tournament: Ohio State vs. Dayton in Buffalo, N.Y. Radio: AM-920

11:30 a.m.(truTV) — NCAA Tournament: Wisconsin vs. American in Milwaukee Radio: AM-620

12:30 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: Pittsburgh vs. Colorado in Orlando, Fla.

1 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Harvard vs. Cincinnati in Spokane, Wash.

1:30 p.m.(58) — NCAA Tournament: Syracuse vs. Western Michigan in Buffalo, N.Y.

2 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: Oregon vs. BYU in Milwaukee Radio: AM-920

3 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: Florida vs. Albany in Orlando, Fla.

3:30 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Delaware vs. Michigan State in Spokane, Wash.

5:45 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: Saint Joseph’s vs. Connecticut in Buffalo, N.Y. Radio: AM-920

6 p.m.(58) — NCAA Tournament: Wofford vs. Michigan in Milwaukee

6:15 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Saint Louis vs. North Carolina State in Orlando, Fla.

6:15 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: North Dakota State vs. Oklahoma in Spokane, Wash.

8:15 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: UW-Milwaukee vs. Villanova in Buffalo, N.Y. Radio: AM-1130

8:30 p.m.(58) — NCAA Tournament: Arizona State vs. Texas in Milwaukee Radio: AM-920

8:45 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Manhattan vs. Louisville in Orlando, Fla.

8:55 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: New Mexico State vs. San Diego State in Spokane, Wash.

9:30 p.m.(ESPNU) — NIT: Teams TBD

GOLF

2 p.m.(TGC) — PGA Tour: Arnold Palmer Invitational in Orlando, Fla.

5:30 p.m.(TGC) — LPGA Tour: Founders Cup in Phoenix

MLB SPRING TRAINING

Noon (MLB Network) — Braves at Mets in Port St. Lucie, Fla.

3 p.m. (MLB Network) — Angels at Royals in Surprise, Ariz.

3 p.m. AM-620 — Brewers at Rockies in Scottsdale, Ariz. Radio: AM-620

6 p.m.(ESPN) — Yankees at Red Sox in Fort Myers, Fla.

NBA

9:30 p.m. (FSWis) — Bucks at Warriors Radio: AM-620

PREP BASKETBALL

1:30 p.m. (41) — Wisconsin Rapids Assumption vs. Milwaukee Heritage Christian in a WIAA Division 5 girls semifinal in Ashwaubenon

3:15 p.m. (41) — Owen-Withee vs. Barneveld in a WIAA Division 5 girls semifinal in Ashwaubenon

6:30 p.m. (41) — Algoma vs. Fond du Lac St. Mary’s Springs in a WIAA Division 4 girls semifinal in Ashwaubenon

8:15 p.m. (41) — Eau Claire Regis vs. Cuba City in a WIAA Division 4 girls semifinal in Ashwaubenon

OTHERS

1 p.m.(FS1) — UEFA Europa League soccer: Tottenham at Benfica

1 p.m.(FS2) — UEFA Europa League soccer: Ludogorets Razgrad at Valencia

2 p.m. (BTN) — College hockey: Big Ten tournament in St. Paul, Minn.

3 p.m.(FS1) — UEFA Europa League soccer: Porto at Napoli

3 p.m.(FS2) — UEFA Europa League soccer: Sevilla at Real Betis

6 p.m. (FSWis) — NHL: Wild at Devils

6:30 p.m. (NHL Network) — Penguins at Red Wings

7 p.m. (BTN) — College hockey: Big Ten tournament in St. Paul, Minn.

FRIDAY

AUTO RACING

6:30 p.m.(FS1) — NASCAR Sprint Cup: Auto Club 400 qualifying in Fontana, Calif.

COLLEGE BASKETBALL

11 a.m.(58) — NCAA Tournament: Mercer vs. Duke in Raleigh, N.C. Radio: AM-920

11:30 a.m.(truTV) — NCAA Tournament: Nebraska vs. Baylor in San Antonio

12:30 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: Stanford vs. New Mexico in Saint Louis

1 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Weber State vs. Arizona in San Diego

1:30 p.m.(58) — NCAA Tournament: Massachusetts vs. Iowa-Tennessee winner in Raleigh, N.C.

2 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: Louisiana-Lafayette vs. Creighton Radio: AM-920

3 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: Eastern Kentucky vs. Kansas in Saint Louis

3:30 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Oklahoma State vs. Gonzaga in San Diego

5:45 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: George Washington vs. Memphis in Raleigh, N.C.

6 p.m.(58) — NCAA Tournament: Wichita State vs. Cal Poly-Texas Southern winner in St. Louis

6:15 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: Providence vs. North Carolina in San Antonio Radio: AM-920

6:15 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: Stephen F. Austin vs. Virginia Commonwealth in San Diego

8:15 p.m.(TBS) — NCAA Tournament: Coastal Carolina vs. Virginia in Raleigh, N.C.

8:30 p.m.(58) — NCAA Tournament: Kansas State vs. Kentucky in St. Louis Radio: AM-920

8:30 p.m. (ESPNU) — NIT: Teams TBD

8:45 p.m.(TNT) — NCAA Tournament: North Carolina Central vs. Iowa State in San Antonio

8:55 p.m.(truTV) — NCAA Tournament: Tulsa vs. UCLA in San Diego

GOLF

11:30 a.m.(TGC) — Champions Tour: Mississippi Gulf Resort Classic in Saucier, Miss.

2 p.m.(TGC) — PGA Tour: Arnold Palmer Invitational in Orlando, Fla.

5:30 p.m.(TGC) — LPGA Tour: Founders Cup in Phoenix

MLB

Noon (MLB Network) — Phillies at Red Sox in Fory Myers, Fla. (spring training)

3 p.m. (MLB Network) — Cubs at White Sox in Glendale, Ariz. (spring training)

6 p.m. (MLB Network) — Pirates at Yankees in Tampa, Fla. (spring training)

3 a.m.(MLB Network) — Dodgers vs. Diamondbacks in Sydney

NBA

6 p.m.(WGN) — Bulls at Pacers

PREP BASKETBALL

9 a.m. (41) — Oconto Falls vs. Kettle Moraine Lutheran in a WIAA Division 3 girls semifinal in Ashwaubenon

10:45 a.m. (41) — Neillsville vs. Brodhead in a WIAA Division 3 girls semifinal in Ashwaubenon

1:30 p.m. (41) — Green Bay Notre Dame vs. Milwaukee Pius in a WIAA Division 2 girls semifinal in Ashwaubenon

3:15 p.m. (41) — La Crosse Central vs. DeForest in a WIAA Division 2 girls semifinal in Ashwaubenon

6:30 p.m. (41) — Kimberly vs. Oak Creek in a WIAA Division 1 girls semifinal in Ashwaubenon

8:15 p.m. (41) — Mukwonago vs. Superior in a WIAA Division 1 girls semifinal in Ashwaubenon

OTHERS

1 p.m. (FSWis) — College hockey: WCHA Final Five semifinal in Grand Rapids, Mich.

2 p.m. (BTN) — College hockey: Big Ten tournament semifinal in St. Paul, Minn.

4 p.m. (CBSSN) — College hockey: NCHC tournament semifinal in Minneapolis

4 p.m.(NBCSN) — College hockey: Hockey East semifinal in Boston

5:30 p.m.(ESPNU) — College baseball: Missouri State at Wichita State

6 p.m. (FSWis) — College hockey: WCHA Final Five semifinal in Grand Rapids, Mich.

6:30 p.m. AM-1250 — AHL: Admirals at Hamilton

7 p.m. (BTN) — College hockey: Big Ten tournament semifinal in St. Paul, Minn.

7 p.m.(ESPN) — College wrestling: NCAA championship semifinals in Oklahoma City

7 p.m.(NBCSN) — College hockey: Hockey East semifinal in Boston

7:30 p.m. (CBSSN) — College hockey: NCHC tournament semifinal in Minneapolis

8 p.m.(ESPN2) — Boxing: Vanes Martirosyan (33-1-1) vs. Mario Alberto Lozano (27-4) in a junior middleweight bout in Cabazon, Calif.

Comments

Write a Reply or Comment:

Your email address will not be published.*